AVX Corporation 12061A111JAT2A
12061A111JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A111JAT2A
Brief Description
CAP CER 110PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A111JAT2A.pdf
Availability of 12061A111JAT2A
QUANTITY
12061A111JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A111JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A111JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)