AVX Corporation 12061A120GAT9A
12061A120GAT9A picture photo
Mfg. Part Number
12061A120GAT9A
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A120GAT9A.pdf
Availability of 12061A120GAT9A
QUANTITY
12061A120GAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A120GAT9A
Internal Part NumberEIS-12061A120GAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A120GAT9A
Related Links12061A1, 12061A120GAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A120GAT9A Details Description
Related parts for 12061A120GAT9A
IC NVSRAM 4MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
IC COUNTER UP/DOWN SYNC 16SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 14+PE INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf