AVX Corporation 12061A150FAT2A
12061A150FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A150FAT2A
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A150FAT2A.pdf
Availability of 12061A150FAT2A
QUANTITY
12061A150FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A150FAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A150FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A150FAT2A
Related Links12061A1, 12061A150FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A150FAT2A Details Description
Related parts for 12061A150FAT2A
IDC CABLE-ASR26G/ AE26G / ASR26G datasheet.pdf
WIRE TIE 10.75" 60# datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
BAG 6X8" MOISTURE BARRIER datasheet.pdf
OLIMEX AVR PROGRAMMMING ADAPTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf