AVX Corporation 12061A241FAT2A
12061A241FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A241FAT2A
Brief Description
CAP CER 240PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A241FAT2A.pdf
Availability of 12061A241FAT2A
QUANTITY
12061A241FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A241FAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A241FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A241FAT2A
Related Links12061A2, 12061A241FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A241FAT2A Details Description
Related parts for 12061A241FAT2A
CABLE 6COND 24AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUFFER 14BIT 48TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 15.2A 8TDSON datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf