AVX Corporation 12061A241JAT2A
12061A241JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A241JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A241JAT2A.pdf
Availability of 12061A241JAT2A
QUANTITY
12061A241JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A241JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A241JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A241JAT2A
Related Links12061A2, 12061A241JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A241JAT2A Details Description
Related parts for 12061A241JAT2A
TRIMMER 50K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON V 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 23POS datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PLL WAN SYNC ETH 2CH 196CABGA datasheet.pdf
Connector Header 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS CABLE PIN datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ DL SYNC 14QFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf