AVX Corporation 12061A271KAT2A
12061A271KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A271KAT2A
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A271KAT2A.pdf
Availability of 12061A271KAT2A
QUANTITY
12061A271KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A271KAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A271KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A271KAT2A
Related Links12061A2, 12061A271KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A271KAT2A Details Description
Related parts for 12061A271KAT2A
CONN EDGECARD 20PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC MPU M683XX 33MHZ 144MAPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
LED PANEL IND WATER CLR SNAP-IN datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 35A datasheet.pdf
RES 21.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.6A DFN2020-6 datasheet.pdf