AVX Corporation 12061A271KAT2A
12061A271KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A271KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A271KAT2A.pdf
Availability of 12061A271KAT2A
QUANTITY
12061A271KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A271KAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A271KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A271KAT2A
Related Links12061A2, 12061A271KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A271KAT2A Details Description
Related parts for 12061A271KAT2A
IDC CABLE - MKS60K/MC60M/MPD60K datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 40V 2A 6DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO216AA datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH OPEN DRN 8SMD datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 15 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf