AVX Corporation 12061A331KAT2M
12061A331KAT2M picture photo
Mfg. Part Number
12061A331KAT2M
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A331KAT2M.pdf
Availability of 12061A331KAT2M
QUANTITY
12061A331KAT2M Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A331KAT2M
Internal Part NumberEIS-12061A331KAT2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A331KAT2M
Related Links12061A3, 12061A331KAT2M Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A331KAT2M Details Description
Related parts for 12061A331KAT2M
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
2.5 B/IN CONN. HSG datasheet.pdf
SINGLE INSERT TOOL 7033007000 datasheet.pdf
FIREFLEX TUBING 1.50" BLK 50' datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf