AVX Corporation 12061A3R3BAT2A
12061A3R3BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A3R3BAT2A
Brief Description
CAP CER 3.3PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A3R3BAT2A.pdf
Availability of 12061A3R3BAT2A
QUANTITY
12061A3R3BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A3R3BAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A3R3BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A3R3BAT2A
Related Links12061A3, 12061A3R3BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A3R3BAT2A Details Description
Related parts for 12061A3R3BAT2A
CONN RECEPT 10POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 60POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf