AVX Corporation 12061A3R6CAT2A
12061A3R6CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A3R6CAT2A
Brief Description
CAP CER 3.6PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A3R6CAT2A.pdf
Availability of 12061A3R6CAT2A
QUANTITY
12061A3R6CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A3R6CAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A3R6CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A3R6CAT2A
Related Links12061A3, 12061A3R6CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A3R6CAT2A Details Description
Related parts for 12061A3R6CAT2A
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X8 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
FILTER LOPASS DTV DMB-TH DVB-H datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf