AVX Corporation 12061A430FAT2A
12061A430FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A430FAT2A
Brief Description
CAP CER 43PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A430FAT2A.pdf
Availability of 12061A430FAT2A
QUANTITY
12061A430FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A430FAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A430FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A430FAT2A
Related Links12061A4, 12061A430FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A430FAT2A Details Description
Related parts for 12061A430FAT2A
MOSFET N-CH 200V 38A TO-247 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 16A TO220 datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS NATL MTA-100 AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN ADAPTER 16P-16P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf