AVX Corporation 12061A430FAT2A
12061A430FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A430FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A430FAT2A.pdf
Availability of 12061A430FAT2A
QUANTITY
12061A430FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A430FAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A430FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A430FAT2A
Related Links12061A4, 12061A430FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A430FAT2A Details Description
Related parts for 12061A430FAT2A
IC ADC DUAL 10BIT 2CH 8-MSOP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 90 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF RECEPT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
IC DUAL NON-INV PWR DRVR 16DIP datasheet.pdf
NTC 15KOHM 5% 3950K 1% datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
SR BTS CB 58 14 ASY datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf