AVX Corporation 12061A472KAT2A
12061A472KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A472KAT2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A472KAT2A.pdf
Availability of 12061A472KAT2A
QUANTITY
12061A472KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A472KAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A472KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A472KAT2A
Related Links12061A4, 12061A472KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A472KAT2A Details Description
Related parts for 12061A472KAT2A
CONN HEADER .100" 36POS SGL GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.0K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" STACKER datasheet.pdf
VARISTOR 243V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 226 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf