AVX Corporation 12061A561JAT2A
12061A561JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A561JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A561JAT2A.pdf
Availability of 12061A561JAT2A
QUANTITY
12061A561JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A561JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A561JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A561JAT2A
Related Links12061A5, 12061A561JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A561JAT2A Details Description
Related parts for 12061A561JAT2A
Crystal 28.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
THUMBSCREW 4-40 FOR 971 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SENSOR LINEAR 35MM ANALOG datasheet.pdf
Connector Header 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf