AVX Corporation 12061A620FAT2A
12061A620FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A620FAT2A
Brief Description
CAP CER 62PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A620FAT2A.pdf
Availability of 12061A620FAT2A
QUANTITY
12061A620FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A620FAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A620FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A620FAT2A
Related Links12061A6, 12061A620FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A620FAT2A Details Description
Related parts for 12061A620FAT2A
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
CONN SPRING 36POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR VAR 8W 12V datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO214AC datasheet.pdf
CABLE ACCY 174 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A TO220-7 datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf