AVX Corporation 12061C102M4T2A
12061C102M4T2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C102M4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C102M4T2A.pdf
Availability of 12061C102M4T2A
QUANTITY
12061C102M4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C102M4T2A
Internal Part NumberEIS-12061C102M4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C102M4T2A
Related Links12061C1, 12061C102M4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C102M4T2A Details Description
Related parts for 12061C102M4T2A
CONN RECEPT PIN .022-.032" .353" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 18-36V INPUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 8.76KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 30POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL R/G WH DIFF datasheet.pdf