AVX Corporation 12061C102M4T2A
12061C102M4T2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C102M4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C102M4T2A.pdf
Availability of 12061C102M4T2A
QUANTITY
12061C102M4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C102M4T2A
Internal Part NumberEIS-12061C102M4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C102M4T2A
Related Links12061C1, 12061C102M4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C102M4T2A Details Description
Related parts for 12061C102M4T2A
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT SMPS CM OVP 7DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 12POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 3.6"L X 2.27"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO214AC datasheet.pdf