AVX Corporation 12061C102MAT2A
12061C102MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C102MAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C102MAT2A.pdf
Availability of 12061C102MAT2A
QUANTITY
12061C102MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C102MAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C102MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C102MAT2A
Related Links12061C1, 12061C102MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C102MAT2A Details Description
Related parts for 12061C102MAT2A
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH BARRIER datasheet.pdf
SW CAP .614" BEZEL M2100 YELLOW datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 8POS .100 DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 300A 3TOWER datasheet.pdf