AVX Corporation 12061C105KAZ2A
12061C105KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C105KAZ2A
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C105KAZ2A.pdf
Availability of 12061C105KAZ2A
QUANTITY
12061C105KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C105KAZ2A
Internal Part NumberEIS-12061C105KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C105KAZ2A
Related Links12061C1, 12061C105KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C105KAZ2A Details Description
Related parts for 12061C105KAZ2A
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 28MM datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADA4304-4ACP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf