AVX Corporation 12061C154JAT2A
12061C154JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C154JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C154JAT2A.pdf
Availability of 12061C154JAT2A
QUANTITY
12061C154JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C154JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C154JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C154JAT2A
Related Links12061C1, 12061C154JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C154JAT2A Details Description
Related parts for 12061C154JAT2A
LED MATRIX CA 5X8 2.3" 585NM YLW datasheet.pdf
IC MPU/WATCHDG 15-300MS SOT23-6 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14DIP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO BTL 27DBSMS datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC P600 datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 85POS datasheet.pdf