AVX Corporation 12061C223KAZ2A
12061C223KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C223KAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C223KAZ2A.pdf
Availability of 12061C223KAZ2A
QUANTITY
12061C223KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C223KAZ2A
Internal Part NumberEIS-12061C223KAZ2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C223KAZ2A
Related Links12061C2, 12061C223KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C223KAZ2A Details Description
Related parts for 12061C223KAZ2A
VARISTOR 67V 250A 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1890MHZ 0402 datasheet.pdf
FILTER PERFORMANCE IEC INLET 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 48LCC datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 155MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf