AVX Corporation 12061C225MAT2A
12061C225MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C225MAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C225MAT2A.pdf
Availability of 12061C225MAT2A
QUANTITY
12061C225MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C225MAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C225MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C225MAT2A
Related Links12061C2, 12061C225MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C225MAT2A Details Description
Related parts for 12061C225MAT2A
IC ADC 12BIT 20MSPS 32-LQFP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 500CPR 6MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 16-TQFN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 46POS .23M datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOD123 datasheet.pdf
FERRITE CORE E 5.1UH N27 datasheet.pdf