AVX Corporation 12061C225MAT2A
12061C225MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C225MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C225MAT2A.pdf
Availability of 12061C225MAT2A
QUANTITY
12061C225MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C225MAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C225MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C225MAT2A
Related Links12061C2, 12061C225MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C225MAT2A Details Description
Related parts for 12061C225MAT2A
LED GREEN/ORG 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.5KV 380A DO205 datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 8P PLASTIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HDR 64 POS 2.54MM datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
ER 4C 4#16S SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 50 V datasheet.pdf