AVX Corporation 12061C273KAT2A
12061C273KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C273KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C273KAT2A.pdf
Availability of 12061C273KAT2A
QUANTITY
12061C273KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C273KAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C273KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C273KAT2A
Related Links12061C2, 12061C273KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C273KAT2A Details Description
Related parts for 12061C273KAT2A
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS .100 DBL R/A SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
MINI PANEL INDICATOR BASE datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 9POS 3' datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 41 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf