AVX Corporation 12061C471JAZ2A
12061C471JAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C471JAZ2A
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C471JAZ2A.pdf
Availability of 12061C471JAZ2A
QUANTITY
12061C471JAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C471JAZ2A
Internal Part NumberEIS-12061C471JAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C471JAZ2A
Related Links12061C4, 12061C471JAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C471JAZ2A Details Description
Related parts for 12061C471JAZ2A
RES SMD 20 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U 1825 datasheet.pdf
CORDSET USB CABLE OPEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 15VOUT 1W datasheet.pdf