AVX Corporation 12061C512JAT2A
12061C512JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C512JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5100PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C512JAT2A.pdf
Availability of 12061C512JAT2A
QUANTITY
12061C512JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C512JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C512JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C512JAT2A
Related Links12061C5, 12061C512JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C512JAT2A Details Description
Related parts for 12061C512JAT2A
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 20-DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048N/H1503TR 3" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.2V SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
11CIR MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf