AVX Corporation 12061C563MAT2A
12061C563MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061C563MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12061C563MAT2A.pdf
Availability of 12061C563MAT2A
QUANTITY
12061C563MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061C563MAT2A
Internal Part NumberEIS-12061C563MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061C563MAT2A
Related Links12061C5, 12061C563MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061C563MAT2A Details Description
Related parts for 12061C563MAT2A
CAP CER 150PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.05A 56 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 29POS GOLD datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf