AVX Corporation 12061E104ZAT2A
12061E104ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061E104ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V Z5U 1206
Datasheet Download
12061E104ZAT2A.pdf
Availability of 12061E104ZAT2A
QUANTITY
12061E104ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061E104ZAT2A
Internal Part NumberEIS-12061E104ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061E104ZAT2A
Related Links12061E1, 12061E104ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061E104ZAT2A Details Description
Related parts for 12061E104ZAT2A
RES SMD 301K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ESD HANDLER 14X6-1/4X3-5/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 10A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SOLDER SPHERES 63/37 .025 DIAM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf