AVX Corporation 12061E104ZAT2A
12061E104ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061E104ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V Z5U 1206
Datasheet Download
12061E104ZAT2A.pdf
Availability of 12061E104ZAT2A
QUANTITY
12061E104ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061E104ZAT2A
Internal Part NumberEIS-12061E104ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)