AVX Corporation 12062A100KAT2A
12062A100KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062A100KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
12062A100KAT2A.pdf
Availability of 12062A100KAT2A
QUANTITY
12062A100KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062A100KAT2A
Internal Part NumberEIS-12062A100KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062A100KAT2A
Related Links12062A1, 12062A100KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062A100KAT2A Details Description
Related parts for 12062A100KAT2A
GDT 350V 20% 5KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 600V GBJ datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
BOARD HMC742ALP5E 500-4000MHZ datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf