AVX Corporation 12062A122GAT2A
12062A122GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062A122GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
12062A122GAT2A.pdf
Availability of 12062A122GAT2A
QUANTITY
12062A122GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062A122GAT2A
Internal Part NumberEIS-12062A122GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062A122GAT2A
Related Links12062A1, 12062A122GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062A122GAT2A Details Description
Related parts for 12062A122GAT2A
GROMMET EDGE SOLID NYLON GRAY datasheet.pdf
IC ADC 3.5DIGIT W/LED 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 135V 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 205MA 920 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf