AVX Corporation 12062A122GAT2A
12062A122GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062A122GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
12062A122GAT2A.pdf
Availability of 12062A122GAT2A
QUANTITY
12062A122GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062A122GAT2A
Internal Part NumberEIS-12062A122GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062A122GAT2A
Related Links12062A1, 12062A122GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062A122GAT2A Details Description
Related parts for 12062A122GAT2A
WTW WF 6 EPOXY datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
POWER ONE SUPPLY datasheet.pdf
RES 450K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 270K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TV 18C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
4700UF 400V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf