AVX Corporation 12062A6R8CAT2A
12062A6R8CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062A6R8CAT2A
Brief Description
CAP CER 6.8PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
12062A6R8CAT2A.pdf
Availability of 12062A6R8CAT2A
QUANTITY
12062A6R8CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062A6R8CAT2A
Internal Part NumberEIS-12062A6R8CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062A6R8CAT2A
Related Links12062A6, 12062A6R8CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062A6R8CAT2A Details Description
Related parts for 12062A6R8CAT2A
IC 1 LINE RING GEN CONTR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14DIP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR TRPL PROC 8-SOIC datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM/SGL PHASE 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 256MB 32KX8 28-SOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf