AVX Corporation 12062C151JAT2A
12062C151JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062C151JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 200V X7R 1206
Datasheet Download
12062C151JAT2A.pdf
Availability of 12062C151JAT2A
QUANTITY
12062C151JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062C151JAT2A
Internal Part NumberEIS-12062C151JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062C151JAT2A
Related Links12062C1, 12062C151JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062C151JAT2A Details Description
Related parts for 12062C151JAT2A
CAP TRIMMER 3-10PF 100V SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8.5A TO220FP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 2W datasheet.pdf