AVX Corporation 12062C332KAT2A
12062C332KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062C332KAT2A
Brief Description
CAP CER 3300PF 200V X7R 1206
Datasheet Download
12062C332KAT2A.pdf
Availability of 12062C332KAT2A
QUANTITY
12062C332KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062C332KAT2A
Internal Part NumberEIS-12062C332KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062C332KAT2A
Related Links12062C3, 12062C332KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062C332KAT2A Details Description
Related parts for 12062C332KAT2A
CAP ALUM 220UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
TRIM KIT FOR RAMP TRIM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO216 datasheet.pdf
TWZR PAIR BENT 30 SHARP 0.4MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf