AVX Corporation 12063A100FAT2A
12063A100FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063A100FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 1206
Datasheet Download
12063A100FAT2A.pdf
Availability of 12063A100FAT2A
QUANTITY
12063A100FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063A100FAT2A
Internal Part NumberEIS-12063A100FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063A100FAT2A
Related Links12063A1, 12063A100FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063A100FAT2A Details Description
Related parts for 12063A100FAT2A
10MH V SERIES LINE FILTER datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLIER 4-QUADRANT 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN SSMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL DC OUT 6A 32V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 4.7K OHM 0404 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf