AVX Corporation 12063A562JAT2A
12063A562JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063A562JAT2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 25V NP0 1206
Datasheet Download
12063A562JAT2A.pdf
Availability of 12063A562JAT2A
QUANTITY
12063A562JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063A562JAT2A
Internal Part NumberEIS-12063A562JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063A562JAT2A
Related Links12063A5, 12063A562JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063A562JAT2A Details Description
Related parts for 12063A562JAT2A
RIVET SNAP 0.180" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC AMP VFA QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8VSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 15 OHM 25C datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-27V 2.8A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 37C P 3" RBW JACKS NI datasheet.pdf