AVX Corporation 12063C104JAT2A
12063C104JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C104JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C104JAT2A.pdf
Availability of 12063C104JAT2A
QUANTITY
12063C104JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C104JAT2A
Internal Part NumberEIS-12063C104JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C104JAT2A
Related Links12063C1, 12063C104JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C104JAT2A Details Description
Related parts for 12063C104JAT2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
IC 8051 MCU 96K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1A 220 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR datasheet.pdf
PUSH BUTTON SWICH datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf