AVX Corporation 12063C105KAZ2A
12063C105KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C105KAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C105KAZ2A.pdf
Availability of 12063C105KAZ2A
QUANTITY
12063C105KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C105KAZ2A
Internal Part NumberEIS-12063C105KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C105KAZ2A
Related Links12063C1, 12063C105KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C105KAZ2A Details Description
Related parts for 12063C105KAZ2A
INPUT MODULE DC 18MA 5VDC datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 2.5A MINI 6P datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 16-DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT GOLD datasheet.pdf
FERRITE CORE P 100NH N48 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf