AVX Corporation 12063C473KAZ2A
12063C473KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C473KAZ2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C473KAZ2A.pdf
Availability of 12063C473KAZ2A
QUANTITY
12063C473KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C473KAZ2A
Internal Part NumberEIS-12063C473KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C473KAZ2A
Related Links12063C4, 12063C473KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C473KAZ2A Details Description
Related parts for 12063C473KAZ2A
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R VOLT OUT 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 90A D2PAK datasheet.pdf
IC FRONT END MONO DAB 64VQFN datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 44A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 2CH 3.75SPS 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf