AVX Corporation 12063C684KAT2A
12063C684KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C684KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C684KAT2A.pdf
Availability of 12063C684KAT2A
QUANTITY
12063C684KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C684KAT2A
Internal Part NumberEIS-12063C684KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C684KAT2A
Related Links12063C6, 12063C684KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C684KAT2A Details Description
Related parts for 12063C684KAT2A
PTC RESETTABLE 15V 1.20A STRAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOD882 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 4.4A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 5A 22 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 12K OHM 5% 1206 datasheet.pdf