AVX Corporation 12063D225MAT2A
12063D225MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063D225MAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
12063D225MAT2A.pdf
Availability of 12063D225MAT2A
QUANTITY
12063D225MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063D225MAT2A
Internal Part NumberEIS-12063D225MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063D225MAT2A
Related Links12063D2, 12063D225MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063D225MAT2A Details Description
Related parts for 12063D225MAT2A
THERMAL PAD 8"X16" .080" GP US datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS STR M12 T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 42"W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 17POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf