AVX Corporation 12063D475KAJ2A
12063D475KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
12063D475KAJ2A
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
12063D475KAJ2A.pdf
Availability of 12063D475KAJ2A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12063D475KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063D475KAJ2A
Internal Part NumberEIS-12063D475KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063D475KAJ2A
Related Links12063D4, 12063D475KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063D475KAJ2A Details Description
Related parts for 12063D475KAJ2A
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
IC SENSOR UNDERVOLT 5V TO-226AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DTYPE LATCH 16BIT 3ST 48-SSOP datasheet.pdf
CONN FMALE M12 8POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 250VDC 2825 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 68PGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
LED COB CXB1830 4000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf