AVX Corporation 12063D475KAJ2A
12063D475KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
12063D475KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
12063D475KAJ2A.pdf
Availability of 12063D475KAJ2A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12063D475KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063D475KAJ2A
Internal Part NumberEIS-12063D475KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063D475KAJ2A
Related Links12063D4, 12063D475KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063D475KAJ2A Details Description
Related parts for 12063D475KAJ2A
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 48VIN 2.1V SGL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PTC THERMISTOR T 1550 A120 A262 datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FMALE M12 15M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf