AVX Corporation 12064W106KAT2A
12064W106KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12064W106KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 4V X6S 1206
Datasheet Download
12064W106KAT2A.pdf
Availability of 12064W106KAT2A
QUANTITY
12064W106KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12064W106KAT2A
Internal Part NumberEIS-12064W106KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12064W106KAT2A
Related Links12064W1, 12064W106KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12064W106KAT2A Details Description
Related parts for 12064W106KAT2A
IC 9BIT DUAL LATCH TXRX 28SSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 7POS PNL SLDTAIL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1A 460 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 3000' datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 232 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf