AVX Corporation 12065A101FAT4A
12065A101FAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12065A101FAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A101FAT4A.pdf
Availability of 12065A101FAT4A
QUANTITY
12065A101FAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A101FAT4A
Internal Part NumberEIS-12065A101FAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A101FAT4A
Related Links12065A1, 12065A101FAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A101FAT4A Details Description
Related parts for 12065A101FAT4A
IC OPAMP TRANSCOND 2MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 14DIP datasheet.pdf
IC TX/RX RS-232 5V W/SD 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 336MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf