AVX Corporation 12065A102HAT2A
12065A102HAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A102HAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A102HAT2A.pdf
Availability of 12065A102HAT2A
QUANTITY
12065A102HAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A102HAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A102HAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±3%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A102HAT2A
Related Links12065A1, 12065A102HAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A102HAT2A Details Description
Related parts for 12065A102HAT2A
Connector Header 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SUPERVISOR NOVRAM/EE 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1/10W SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SIIIA SPARE PART KIT datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC INV ADJ datasheet.pdf
330UF 40V 15X30MM 125C 8000H datasheet.pdf