AVX Corporation 12065A152JAT2A
12065A152JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A152JAT2A
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A152JAT2A.pdf
Availability of 12065A152JAT2A
QUANTITY
12065A152JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A152JAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A152JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A152JAT2A
Related Links12065A1, 12065A152JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A152JAT2A Details Description
Related parts for 12065A152JAT2A
FIXED IND 470UH 126MA 7.7 OHM TH datasheet.pdf