AVX Corporation 12065A1R2BAT2A
12065A1R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A1R2BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A1R2BAT2A.pdf
Availability of 12065A1R2BAT2A
QUANTITY
12065A1R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A1R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A1R2BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A1R2BAT2A
Related Links12065A1, 12065A1R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A1R2BAT2A Details Description
Related parts for 12065A1R2BAT2A
CONN PC PIN CIRC 0.017DIA GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8MSOP datasheet.pdf
LED PNL MT 11/16" 24V WT BLUE datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD128 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
OPENLNS CT PROF ED W/O VISIO datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CLEAR 48 MM X 100 M datasheet.pdf
330UF 16V 8X11,5MM 85C 2500H datasheet.pdf