AVX Corporation 12065A1R2BAT2A
12065A1R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A1R2BAT2A
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A1R2BAT2A.pdf
Availability of 12065A1R2BAT2A
QUANTITY
12065A1R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A1R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A1R2BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A1R2BAT2A
Related Links12065A1, 12065A1R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A1R2BAT2A Details Description
Related parts for 12065A1R2BAT2A
IC CONVERTER D/A 8BIT 16-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62624 datasheet.pdf
AC DRIVE, 460VAC 30HP 40A NEMA datasheet.pdf
RES 1.44 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
DUAL DISPLAY DIGITAL CLAMPON DMM datasheet.pdf
1 MHz to 8 GHz, 70 dB Logarithmic Detector/Controller IC datasheet.pdf